MODTAGERE AF ÆRESPOKALER

OBELISKEN

Tildeles vinderen i U-15, damesingle A (evt. herresingle A)

Indstiftet/skænket af Olympia sport i forbindelse
med HG Badminton 40 års jubilæum 1974

Årstal Navn
2017 Ingen
2016 Jonas Rubæk
2015 Rasmus Saxtoft
2014  Jonas Rubæk
2013 Emilie Bybjerg
2012 Marcus Kramer
2011 Jonas Vahlkvist
2010 Simon Lowater
2009 Morten Juhl Andersen
2008 Sandra Olsen

 

POKALEN

Tildeles for størst fremgang - gode resultater (årets ungdomsspiller)

Indstiftet/skænket af hovedafdelingen (HG) i forbindelse med HG’s 50 års jubilæum

Årstal Navn
2017 Rasmus Saxtoft
2016 Elisabeth Hartmeyer
2015 Frederik Larsen Jensen
2014  Emil Hansen 
2013 Emilie Bybjerg
2012 Karoline Lowater
2011 Emilie Bybjerg
2010 Jonas Vahlkvist
2009 Simon Lowater
2008 Jeppe Andersen
2007 Julie Bommersholdt
2006 Mette Jensen
2005 U15 hold (Mette, Casper, Mikkel, Patrick)
2004 Mikkel Nielsen
2003 Stefan Andersen
2002 Mathias Hjorth
2001 Emil Larsen
2000 Stefan Andersen
1999 Kim Pedersen
1998 Simon Kamper
1997 Andreas Nielsen
1996 Kenneth Sørensen
1995 Ditte Jensen
1994 Anders Baginski
1993 Peter K Petersen
1992 Mette Poulsen
1991 Susan Jannerup
1990 Mette Christensen
1989 Peter Becker
1988 Christian Jensen
1987 Jakob Lorentzen

 

HERLUFKRUSET

Tildeles en flittig spiller og god kammerat.

Indstiftet/skænket af hovedafdelingen i forbindelse med HG’s 50 års jubilæum 1982.

Årstal Navn
2017 Anders Olsen
2016 U11 holdet (Julie, Anders, Silas, Gustav og Markus)
2015 Jonas Rubæk
2014  Joakim Vahlkvist
2013 Emil Hansen
2012 Emil Taulov
2011 Sofie Kaarde
2010 Janus Skov Jensen
2009 Sandra Olsen
2008 Andreas Holm
2007 Jakob Haslund
2006 Mikkel F. Møller
2005 Jakob Klinke
2004 Mette Jensen
2003 Martin Thykjær
2002 Simon Thykjær
2001 Nikolay Borring
2000 Kristian K. Jensen
1999 Nanna Hansen
1998 Morten Ydefeldt
1997 Sussie Pedersen
1996 Thomas Hemmingsen
1995 Jakob B. Petersen
1994 Signe Kamper
1993 Anders Baginski
1992 Casper Scroll
1991 Lise Jensen
1990 Allan U. Andersen
1989 Claus Hansen
1988 Rikke Nikolajsen
1987 Mette Maria Nielsen
1986 Søren Kjælby
1985 Christina B. Jensen
1984 Karsten Andersen
1983 Ulrik Kirkeby Andersen